Kongres ČSTS 2010

Již tradičně věnovali naší porotci a trenéři začátek roku setkání při Kongresu 2010.

Nové prostory tanečního studia Dance Hall v Praze - Pankráci a záštita firmy DP Image připravily příjemné prostředí pro téměř stovku našich odborníků a medailisty Taneční ligy 2009. Na Kongres ještě navazoval workshop a individuální tréninky s Holgerem Nietschem a pravidelné setkání našeho lektorského sboru.

Odbornou část kongresu zahájila prezentace projektu lektorského sboru, který má za cíl nechat nahlédnout do kuchyní našich úspěšných klubů. Ve společné přednášce, doplněné mnoha praktickými ukázkami, vystoupila Marie Dvořáková s kolektivem TK MADAT Plamínek Praha, Petr Bartuněk s tanečníky z TK Maestro Praha a Martin Odstrčil s DSP Kometou Brno.

Marie Dvořáková předvedla využití švihadel se zaměřením na rytmickou stránku pohybu, Petr Bartuněk prezentoval cvičení s terabandy na budování správného postavení a nácviku partnerské spolupráce a Martin Odstrčil využití balančních plošin k budování a rozvíjení centra a celkové rovnováhy. Přednášku doplnil ještě o ukázku rozvoje tanečního programu začátečníků až do internacionální formy. Závěrečné společné vystoupení demonstračních párů pak ukázalo, jak kolektivní tréninky, ve kterých vedle sebe stojí naše špičky i jejich začínající kolegové, jsou obrovskou motivací pro všechny jejich účastníky.

Pavla Landsfeldová s demonstrujícími páry Davidem Odstrčilem s Beatou Koblížkovou a Janem Skuhravým s Dominikou Bergmannovou předvedla moderní trend standardních tanců -  využívání váhy hlavy pro vytváření pohybu a atraktivního vzhledu páru.

Cílem kongresu je vždy přivést i odborníky ze zahraničí, kteří nám mohou předat své znalosti a zkušenosti a také se seznámit s našimi páry. Hoger Nietsche patří mezi mladou nastupující generaci světově špičkových tanečních odborníků a svou přednášku zaměřil na porotce a hodnocení muzikální stránky a partneringu v LA. S pomocí překladu Petry Kostovčíkové a demonstračních párů Lukáše Bartuňka s Kateřinou Hrstkovou a Jakuba Drmoty s Lenkou Návorkovou vysvětlil nádherně principy i jejich využití v taneční praxi a sklidil ovace všech přítomných.

Slavnostní část kongresu tvořilo předávání cen vítězům Taneční ligy 2009 (výsledky najdete na stránce Soutěže/Taneční liga) a předání Výročních cen za rok 2009. Letos to bylo trochu slavnostnější. Poprvé byly Výroční ceny předávány v roce 2000. Jubilejní ceny obdrželi Martin Dvořák se Zuzkou Šilhánoovu v kategorii Hvězdy, v kategorii Vycházející hvězdy Jan Skuhravý s Dominikou Bergmannovou a do do Síně slávy byli uvedeni Igor a Jarka Henzélyovi.

Závěr kongresu byl třešničkou na dortu. Mandy Valdés se svými kubánskými kamarády nás zavedl ke kořenům latinskoamerických tanců. Závěr kongresu se tak změnil ve skutečnou Latino párty, kde se nejen tančilo, ale všichni si vyzkoušeli i hru na originální perkuse.

Poděkování patří určitě nejen Evě Bartuňkové za přípravu kongresu, ale i celému kolektivu pořadetelů v čele s firmou DP Image.

Dalšími školícími akcemi bude Doškolovací seminář (3-5.9.2010) a Kongres 2011 (8.1.2011).

Petr Odstrčil