Český úspěch v Cambrils

Katalánské Cambrils, přímořské letovisko ležící ani ne 80 km jižně od Barcelony, letos hostilo Mistrovství Evropy v latinskoamerických tancích. Nás reprezentovaly dva taneční páry, Marek Bureš - Anastasia Iermolenko a Tomáš Gál - Sabina Karásková, tedy Mistři a Vicemistři České republiky.

V Cambrils se konaly i další soutěže, kromě tradičních soutěží světového tanečního žebříčku i nová soutěž pořádaná evropským svazem DanceSport Europe – Mistrovství národních týmů, kterého se však naše týmy neúčastnily.

Nejlepšího výsledku z českých párů dosáhl v soutěžích světového tanečního okruhu Michal Drha s Klárou Zámečníkovou – šesté místo ve finále soutěže WDSF International Open Standard. V latinskoamerickém International Openu se české páry neprobojovaly přes druhé (Marián Michňa – Karolína Veselá, Matyáš Adamec – Natálie Otáhalová), respektive přes třetí kolo (Tomáš Gál – Sabina Karásková). V soutěži profesionálů PD Super Grand Prix Standard jsme měli zastoupení v semifinále, na osmém místě se umístili Martin Dvořák a Zuzana Šilhánová.  

Nicméně nejdůležitější soutěží v Cambrils bylo již zmiňované Mistrovství Evropy.  Na šampionát mohly národní svazy nominovat dva páry. Ve startovní listině se nakonec objevilo 69 tanečních párů ze všech koutů kontinentu, od Anglie po Arménii. Celou soutěž nakonec vyhrál ruský pár Armen Tsaturyan – Svetlana Gudyno.

A jak si čeští reprezentanti vedli? Tomáš Gál se Sabinou Karáskovou skončili ve druhém kole a umístili se na 39. místě a Marek Bureš a Anastasiia Iermolenko se protančili až do „čtyřiadvacítky“, tedy čtvrtfinále, kde obsadili 15. příčku. Na postup do semifinále chyběly Markovi s Nastiou 4,036 bodu. Přesto je 15. místo nejlepším umístěním českého páru v rámci WDSF European Championship dospělých latinářů vůbec!

Takto své výkony hodnotily samy české páry:
Jako reprezentanti cítíme určitou hrdost, protože dostat se k nominaci na tyto soutěže není alespoň z našeho pohledu jednoduché,“ řekl Tomáš Gál. „Na druhou stranu se tyto pozitivní pocity váží k velké zodpovědnosti a touze hájit barvy naší země co nejlepším výsledkem, což se letos úplně nepodařilo. Sice nebylo zvykem, aby oba páry z České republiky procházely do druhého kola bez redancu, na druhou stranu jsme cílili co nejblíž ke čtvrtfinále. I když se nic zásadního nepokazilo a na parketu jsme víceméně ukázali, co jsme chtěli, výsledek nám ukazuje potřebu mnohem markantního zlepšení, na kterém už teď intenzivně pracujeme.

Marek Bureš byl samozřejmě s výsledkem spokojenější: „Udělali jsme pro něj maximum, byla to naše první reprezentace, ale trenéři nám řekli, že do příštích let budeme mířit výše. Už teď začínáme sestavovat plán na Mistrovství světa.“ Do organizátorů soutěže si vzápětí trochu rýpl: „Mezi koly jsme čekali i přes tři hodiny. V tom by se Španělé mohli dost učit od organizátorů mezinárodních soutěží v Česku. Moc jsem si užil i roli vlajkonoše naší výpravy, jen škoda, že nám dali vlajku obráceně.

A jak výkon obou párů hodnotí viceprezident pro sport Martin Dvořák, který je sledoval přímo na místě?
Marek s Nastiou byli nepřehlédnutelní od prvního kola. V dalších kolech jen potvrzovali pozici páru, který by mohl svést souboj o semifinále. Marek má velmi dobrý přenos váhy a díky výšce má každý jeho pohyb patřičnou sílu a velikost. Nastia má velké rozsahy a ty patřičně využívá ve svých i mnohdy velmi náročných figurách. Někdy však na úkor Marka, který na základně viditelného silového vedení působí trochu „zatuhle“. Gratuluji k jejich skvělému 15. místu.

Tomáš se Sabinou jsou velmi dynamický a energický pár, což jistě pomohlo k jejich celkem jasnému přímému postupu z 1. kola,“ pokračoval Martin Dvořák. „V debutu na Mistrovství Evropy je to skvělý start. Tomáš zvládne až extrémně rychlé pohyby, bohužel na takovéto úrovni je třeba rychlost využít nejen k efektu, ale i k získání času na kvalitnější protančení a práci ať už chodidel či těla. Sabina je skvělá tanečnice, která patří do TOP24, kvůli malinko odlišnému pojetí tance je však dost často v asynchronu s Tomášem. Přesto i jim velká gratulace k 39. místu.