První Super taneční liga. Co nabízí a kde se vzala?

Na prvního máje se v pražské Lucerně představí nejlepší české páry na nové a zároveň nejprestižnější dlouhodobé soutěži v rámci ČSTS.

Co vlastně Super liga je? Jde o jakési rozšíření původní Taneční ligy, obdobu světových GrandSlamů. Tedy o soutěž, na které by měly být přítomny všechny špičkové české páry. Proč? Zaprvé jim soutěž nabízí zajímavý počet bodů do celkového žebříčku Taneční ligy ČSTS, konkrétně dvojnásobné množství za stejnou pozici oproti běžné Taneční lize. Zadruhé přináší finanční ohodnocení pro finálové a semifinálové páry.

Super taneční ligy se mohou účastnit také páry nižších postupových tříd, tedy B a A, a narozdíl od klasických soutěží Taneční ligy není celkový počet zúčastněných omezen na 48 párů. Poměřit své síly s těmi nejlepšími tak můžou všichni, kteří tančí neomezené sestavy. Porota na Super ligu je vždy vylosovaná z porotců s nejvyšší českou licencí a doplněná o zahraniční porotce. Na pondělní prvomájové Super lize bude v porotě i AsisKhadjeh-Nouri z Německa, Kevin Juul z Jižní Afriky a Petr Horáček ze Slovenska.

Super taneční liga proběhne jen třikrát za rok, vždy v druhém, třetím a čtvrtém kvartálu sezóny. Na první soutěži začíná odpolední blok standardními tanci. Teprve po vyhlášení výsledků přijde na řadu Super liga v latinskoamerických tancích, jejíž semifinále a finále proběhne v rámci galavečera. 

Další detaily přibližuje viceprezident pro sport Martin Dvořák:

Kdy se poprvé zrodila myšlenka Super taneční ligy?

Začala vznikat v mé hlavě již v době, kdy jsem působil v komisi sportovců a na prezidiu se řešil problém úrovně taneční ligy. Přišlo mi nesmyslné​ řešit kvalitu všech lig. Místo toho jsem navrhl zvýšit jejich množství a otevřít je i nižším třídám - a oproti tomu zřídit „super ligu“ a tu vyzdvihnout. Tři až čtyři soutěže za rok se dají zkontrolovat a připravit tak, aby to byly opravdu akce na vysoké úrovni, kterou může svaz garantovat.

Co říkáte na to, že na první soutěž  Super taneční ligy se přihlásilo přes šedesát párů?

To jen potvrzuje úspěšnost této myšlenky. Páry jsou schopné si vložit do již tak nabitého kalendáře jednu vrcholnou akci, na kterou se mohou připravit. Je to jakýsi  „highlight“ na domácí scéně.

Jak se rozhoduje o místu konání?

Soutěž proběhla klasickým výběrovým řízením a v loňském roce se na tento typ akce přihlásili třiorganizátoři, kteří slíbili splnění podmínek. Další se bude konat ve Vésce u Olomouce na konci srpna a potom v listopadu Brně.

Ještě k názvu – proč Super taneční liga? Proč ne Taneční superliga?

Název Taneční liga je již pojem v Soutěžním řádu, takže slovo „super“ logicky muselo přijít před tento název.