Životospráva sportovce – jde to i bez doplňků

Srazu sportovně talentované mládeže se zúčastnil profesionální triatlet Petr Vabroušek, mimo jiné dvojnásobný vítěz Světového poháru v dlouhém triatlonu, třináctinásobný Mistr ČR a účastník více než 100 závodů Iron Man. Přítomným párům poskytl cenné rady, které si zaslouží širší zveřejnění.

Část přednášky se skládala z informací o výživě a správné sportovní přípravě, v další části pan Vabroušek mluvil o svých osobních zkušenostech s přípravou na extrémní závody ve velmi náročných podmínkách,“ řekl člen trenérské rady Jiří Pohlodek. „Bylo poučné setkat se s člověkem, který je schopen posunout limity lidského těla na maximum.

Pokud jde o správnou životosprávu, první doporučení zní: kvalitní odpočinek a minimálně osm hodin spánku.

Doporučení číslo dva se týká výživy, která je pro vrcholového sportovce rovněž velmi důležitá. „Pan Vabroušek poukázal na to, jak se role stravování během jeho kariéry zásadně změnila. Bez dobrého a kvalitního jídla by prý takových výsledků nikdy nedosahoval,“ podotkl Pohlodek. „Důležité je dbát na množství a pestrost stravy, rozdělit rovnoměrně karbohydráty, tuky, bílkoviny a nebát se zdravých tuků. Zásadní sdělení je, že pokud je jídelníček pestrý, není nutné aplikovat nějaké doplňky stravy.“

Tady jsou další konkrétní rady:
- správně si rozvrhněte příjem potravy během dne
- dbejte na snídani, která by měla být podána maximálně do 15 minut po probuzení
- jezte vejce, a to i několikrát denně
- je dobré jíst všechny barvy masa
- dávejte přednost celozrnnému pečivu před bílým, které má vysoký glykemický index
- vyhněte se slazeným nápojům
- po tréninku si dejte jídlo do 20 minut
- v průběhu soutěže mezi jednotlivými koly snězte např. banán nebo raw tyčinku.

Foto: Zlínský deník (archiv)
(mr)