Víkend ve znamení šampionátů

Víkend se nesl ve znamení šampionátů. Dva se konaly v Bratislavě a tři v čínském Chengdu. Jak si vedly naše páry?

V pátek se konal v Bratislavě evropský šampionát v tanečním sportu, v kategorii standardní tance - Mládež. Soutěž se konala v komornějším prostředí kongresového sálu bratislavského hotelu Hilton, kde však měly oba české páry početnou podporu fanoušků a při slavnostním nástupu měly snad i hlučnější podporu než domácí páry.

Soutěže se účastnilo 57 párů z 32 zemí. Český taneční sport reprezentovaly dva páry, a to Tomáš Přikryl – Sanela Los Chovancová a Jakub Brück – Anna Riebauerová.

Pozitivní je, že oba páry splnily své cíle. Pro Kubu s Aničkou to bylo premiérové mistrovství. Bylo na nich vidět, že si soutěž přijeli skutečně užít. I on sami hodnotili své vystoupení kladně a spolu se shodli i na tom, že si parádně zatancovali. „Vzhledem k tomu, jak byl prostor malý, vnímali jsme fanoušky velmi intenzivně. Zábavné bylo „tleskání“ berlemi, kterým nás povzbuzoval náš kouč Martin Odstrčil“, líčila atmosféru Anička. Dále nám prozradila, že na odpočinek není moc času, protože se začínají připravovat na další soutěže. Hned další víkend se chystají na Prague Open a pak budou pilovat obě disciplíny – latinu i standard, protože je čeká Mistrovství světa v kombinaci 10 tanců, které se koná v Moskvě.

Nadšení zavládlo v týmu páru Tomáš Přikryl – Sanela Los Chovancová po získání 11. místa na mistrovství Evropy. „Semifinále bylo naším velkým snem“, prozradila nám Sanela. I oni vnímali skvělou atmosféru vytvořenou fanoušky. „Podpora publika byla skvělá. Nejvíce fandila rodina a kamarádi. Občas se nechali strhnout natolik, že přehlušili i hudební doprovod. Každopádně se nám v této atmosféře tančilo úžasně a jsme za to všem vděční“, líčila očividně šťastná Sanela.

Výsledek je pro ně na jednu stranu povzbuzující, ale na druhou zase zavazující, aby ho byli schopni v budoucnu obhájit, nejlépe ještě vylepšit. Teď mají také naplánovánu účast na domácím Prague Open a další přípravu budou směrovat na prosincové Mistrovství světa v lotyšské Rize.

Druhým šampionátem, kterého se v Bratislavě účastnily české páry, byl sobotní světový šampionát ve standardních tancích kategorie Junioři II. Soutěže se účastnil téměř stejný počet párů jako evropského šampionátu v mládeži – 66. Nás reprezentovaly páry Jonáš Tománek – Lucie Růžičková a Jan Burant – Eliška Plachá.

Honza s Eliškou si museli postup přes první kolo vybojovat ještě v opravném kole, což se jim podařilo a nakonec obsadili 39. místo. Přiznali nám, že je překvapilo, že jim jejich výkon nestačil v prvním kole na přímý postup, byť to bylo hodně těsné – byli první nepostupující. Byli rádi, že se jim to povedlo v nevyzpytatelném redancu a se svým výkonem byli spokojeni, i když samozřejmě čekali lepší výsledek.

Spolu se svým koučem už soutěž rozebrali a naplánovali další směry vývoje a doufají, že se změny co nejdříve pozitivně projeví. I oni se chystají na domácí Prague Open a pak pojedou do Itálie na další soutěže.

Pro Jonáše s Luckou to bylo premiérové vystoupení na světovém šampionátu a připravili se na něj poctivě. Odměnou jim za to bylo 17. místo, ze kterého neměli radost jen oni sami, ale celý početný brněnský fanklub. Jonáš pěl chválu na své trenéry v Itálii a hlavního kouče na standard Martina Odstrčila. Výsledek je pro Jonáše s Luckou odměnou za dřinu, kterou přípravě věnovali a potvrzením správnosti nastoleného přístupu k přípravě a tréninku.

Páry hlavní kategorie Dospělí cestovaly ke svému mistrovství do daleké Číny. V Chengdu se stejně jako v posledních několika letech konaly šampionáty v Showdance, kde měla Česká republika vždy bohaté zastoupení a slavila i nemalé úspěchy, nicméně letos se šampionátů Showdance české páry neúčastnily.

Letos bylo Chengdu přidelěno pořadatelství i jeden ze dvou nejprestižnějších šampionátů – mistrovství světa ve standardních tancích. V něm Českou republiku reprezentovaly 2 páry. Naše jednička posledních let, taneční pár David Odstrčil – Tara Bohak a reprezentační novicové Miroslav Hýža – Dominika Feglová. Dá se říci, že Míra s Domčou zaplatili nováčkovskou daň – nepostoupili ani z prvního kola. Byli sami na sebe naštvaní a své 49. místo berou jako impuls k ještě poctivější práci a přípravě.

David s Tarou obsadili pěkné 17. místo. Jejich hodnocení se k nám ještě z té velké dálky nedostalo, tak vám ho zprostředkujeme při jiné příležitosti…

Všem párům děkujeme za reprezentaci a úspěšným gratulujeme!

(pb)