Proč je důležitý strečink

Začátkem tohoto týdne se v Ostravici uskutečnil čtvrtý (letos poslední) kontrolní sraz STM, který navazoval na soutěž Czech Dance Open v Ostravě a zahrnoval mj. kontrolní fyzické testy. Pozvaným hostem byla tentokrát Marka Sitarová, trenérka gymnastiky, která s páry pracovala na strečinku.

„Je to Achillova pata všech sportů - vzhledem k časové náročnosti přípravy se vždy upřednostní  specifikum daného sportu, zatímco fyzioterapie, masáže, strečink a podobně se odsunou, až bude čas. Přitom jde o nedílnou součást sportovní přípravy, protože nejlépe funguje odpočaté tělo,“ říká trenérka, která všem doporučuje strečink jak před tréninkem pro aktivaci těla, tak po něm pro uvolnění a protažení namáhaných svalových partií.

Strečink podle ní podporuje rozvoj flexibility sportovce, je jím ovlivněna délka a pružnost svalu, svalové napětí a následně zvětšení kloubního rozsahu, a tedy i tolik potřebného pohybového rozsahu tanečníka.

Ona sama na tanečním sportu obdivuje to, že jde o skutečně náročný sport. „Páry musí spojit fyzicky namáhavý sportovní výkon s precizním technickým provedením a to vše prezentovat estetickou formou.“

Na příští sraz zamýšlí trenérská rada přizvat mentálního kouče a nově by členové reprezentace měli podstupovat i psychologické testy. Detailní zápis z trenérské rady je zveřejněn na webu v sekci Sportovně talentovaná mládež.