Senioři budou mít vlastní MČR na podzim

Jedna aktuální a důležitá novinka z výkonné rady ČSTS, která se sešla v úterý 7. listopadu: seniorské kategorie budou mít v roce 2018 vlastní mistrovství, které se bude konat na podzim v Ústí nad Labem vedle již tradičního MČR v showdance a MČR formací (ta se konají právě teď o víkendu). Toto mistrovství bude zahrnovat jak standardní, tak latinsko-americké tance. Seniorské kategorie tedy nebudou součástí jednotlivých národních šampionátů, které se konají vždy v prvním čtvrtletí roku. Co bylo důvodem k tomuto kroku?

„Důvodů bylo více,“ uvedl viceprezident pro sport Martin Dvořák. „Mistrovství ČR je samo o sobě časově velmi náročné. Začíná extrémně brzy a končí extrémně pozdě. Bylo třeba s tím něco udělat. Nový systém nominací umožňuje vytvořit jasnější harmonogram, ale tohle byla další cesta - vzít kategorii seniorů 1 až 4 a vytvořit jim jejich vlastní mistrovství.“

To se bude konat ve dvou disciplínách – ve standardu a v latině, vítěz v kombinaci deseti tanců v kategoriích seniorů 1 a 2 bude vyhlášen podle součtu výsledků v obou z nich.

Vytvořením samostatného mistrovství získá seniorská kategorie podle Martina Dvořáka na prestiži. Finálová klání seniorů 1 ve standardních a latinskoamerických tancích budou součástí galavečera stejně jako finále showdance a formací.

„MČR formací a showdance navíc čelilo přesně opačnému problému – malému počtu párů, který ohrožoval samotnou existenci těchto mistrovství. To taky bylo nutné řešit.“

A pak tu byl ještě jeden důvod: Při novém systému nominací na mistrovství republiky podle ranklistu se objevil problém právě v kategorii seniorů. Páry o rok mladší se neměly jak dostat včas do ranklistu, a tak se vymyslelo přechodné pravidlo, že podmínkou nebude ranklist, ale dosažená nejvyšší třída, tedy M. „Jenže to nám zase zničilo myšlenku, že budeme dopředu znát počty párů a dokážeme určit přesný harmonogram,“ podotkl Martin Dvořák.

A zatím jen předběžná informace: datum nominace na podzimní MČR seniorů by mělo být výhledově k 1. 10. 2018, čímž páry získají dost času na to, aby se dostaly do ranklistu ČSTS. Zmíněné pravidlo s třídou M bude tedy pravděpodobně zrušeno.

(mr)