Tečka za hlavními národními šampionáty

Mistrovství republiky v Kojetíně zakončilo každoroční maratón hlavních národních šampionátů. Z celkové medailové bilance vyšly nejlépe kluby Dvectis - DSP Kometa Brno,  MZ Dance Team a Olymp Olomouc.

„Desítkáři“ se v sobotu sjeli do Kojetína na Hané. Městská sportovní hala nabídla pěkný parket, výborné osvětlení a kvalitní catering, určitý handicap spočívající v malém počtu míst pro diváky vyvážila skvělá atmosféra a fakt, že hala byla po celý den opticky "našlapaná" k prasknutí.   
Tahákem byl souboj dvou mistrů v hlavní kategorii dospělých. Pohár nakonec získali už pošesté šampioni ve standardu David Odstrčil s Tarou Bohak. To bylo nepochybně velkým zklamáním pro latinářské mistry Marka Bureše s Anastasií Iermolenko, jejichž účast v desítce byla pro mnohé překvapením (českému publiku se v soutěžním standardu předvedli poprvé, nepočítáme-li podzimní mistrovství družstev) a pro Davida s Tarou zároveň velkou výzvou. Vždyť ve světovém žebříčku v latině jsou Marek s Anastasií 15., zatímco David a Tara ve standardu 26.  Senzace se však nekonala, David s Tarou podali ve standardní části natolik přesvědčivý výkon, že si své vítězství pojistili náskokem o 23 bodů, který už Marek s Anastasií ani svou mistrovskou latinou stáhnout nedokázali.
O nejdojemnější zážitek se v Kojetíně postarali ti nejmladší. Pro Marka Kopáčka a Zuzanu Hrubou bylo vítězství v kategorii juniorů 1 natolik velkým splněným snem a snad i překvapením, že jim při vyhlášení vytryskly slzy a Markovi se otřásala ramena ještě po celou dobu státní hymny. "Přestaň už brečet, nebo ti zreziví rovnátka," utěšoval jej moderátor večera.  
Urodily se i dva zlaté hattricky, a to jak u mládeže (Jakub Brück - Anna Riebauerová se suverénním výkonem na samé jedničky od všech porotců), tak u juniorů 2 (Jonáš Tománek - Lucie Růžičková). Oba páry vyhrály letos všechny tři šampionáty, Jakub s Annou mají dokonce ještě jeden titul navrch za latinářskou U21. A oba hattricky tímto míří do brněnské Komety, která se letos zjevně řídila heslem: Buď všechno, nebo nic. Sečteno a podtrženo brala devět zlatých medailí a žádné jiné. Nejvíce kovů - jedenáct - posbíral během všech tří mistrovství tým MZ Dance Team (tři zlaté a po čtyřech stříbrných a bronzových) a devět pak Olymp Olomouc (tři zlaté, pět stříbrných a jeden bronz).       
Šampionátem v deseti tancích uzavřel český taneční sport řadu zimních a jarních mistrovství. Až v podzimní části sezony nás čekají mistrovství v showdance, formacích a družstvech.