Neúprosný šampionát v Rusku

V Moskvě se o uplynulém víkendu konalo Mistrovství světa U21 v deseti tancích a Evropský pohár v latině. Reprezentovaly nás tři páry, svých cílů však nedosáhly.

Mistrovství světa jedenadvacítek bylo otevřené a vzhledem k místu konání se ho účastnilo mnoho ruských párů. Českou republiku reprezentoval úřadující mistr - Roman Pecha s Eliškou Koldovou a vicemistr – Vilém Šír s Hanou Annou Šiškovou. Roman s Eliškou skončili na 33. místě, Vilém s Hankou na 55. místě.

Postupové síto bylo neúprosné. Ze 70 startujících párů ze 17 zemí postupovalo do dalšího kola jen 24 párů. Ruské páry byly doma a v množstevní i kvalitativní převaze převálcovaly prakticky všechny ostatní. 48 párů bylo z Ruska, mezi prvními dvanácti jich bylo hned deset, ve finále mezi šesti pět. Vyhrál Semen Khrzanovskiy – Elizaveta Lykhina.

Pro Romana s Eliškou to byla, jak řekli, výborná zkušenost, soutěž byla skvěle zorganizovaná, taneční hala obrovská a krásná. „Bohužel pro nás bylo pořadatelskou zemí letos Rusko, tamní taneční úroveň byla úplně někde jinde. A k tomu ještě ten neobvykle tvrdý postupový klíč, takže v každé skupině po 10 párech porota dávala jen tři křížky,“ konstatoval Roman. „Ve světle těchto okolností jsme s celkovým 33. místem spokojeni, i když náš cíl byla Top24.“ Podobně jejich výkon hodnotí i viceprezident pro sport Martin Dvořák. „Roman s Eliškou měli šanci zejména ve standardních tancích zabojovat a také zabojovali. Od tanga zabrali, a kdyby byl býval použit standardní postupový klíč 70-36-24-12-6 a ne 70-24-12-6, tak by bez problémů tančili alespoň 2. kolo. Ale desítka je omezena počtem kol, takže zůstali bohužel v tom prvním.“ Nad postupovým klíčem se pozastavil trenér obou párů Miroslav Hýža: "Ze 70 párů do 24ky, s tím jsem se nikdy nesetkal. Neuvěřitelné." Pokud by bylo mistrovství světa uzavřené, tudíž za kažou zemi by se směly účastnit jen dva nejlepší páry, skončili by podle něj Roman s Eliškou teoreticky kolem pěkného 13. místa.

Velkou inspirací bylo mistrovství i pro Viléma Šíra. „Například ruské děti s dokonalými účesy a s perfektním postavením těla ve mně vyvolaly obrovskou chuť sám sebe posunout dál. Výsledek hodnotím spíše jako neúspěch, ale bylo to naše první mistrovství světa a jsem za něj rád. Pohybovali jsme se mezi nejlepšími páry světa a viděli jsme, jak se na soutěž připravují.“

"Mistrovství neskončilo žádným obřím úspěchem českých barev, v tom si nebudeme nic namlouvat. Oba páry se setkaly s tvrdou realitou tanečního prostředí v Rusku," doplnil trenér Hýža. "Ale takový je sport a oba dva páry se vrátily se zjištěním, že musí víc trénovat. A o to se postarám zase já."

V Evropském poháru si svou reprezentační premiéru odbyl taneční pár Marek Kypús – Jaroslava Tietzová-Sklenářová. Bohužel ani jim se nepodařilo splnit svůj cíl. Skončili na 17. místě z 22 párů, evropský pohár si do Rumunska odvezli Miculescu Alexandru – Pacurar Andra.

„Výsledek nebyl úplně uspokojující, chtěli jsme být v semifinále. Ve startovním poli byla spousta nám vyrovnaných párů,“ řekl Marek Kypús. „Hned o prvního kola bylo aplikováno absolutní hodnocení, kdy jsme měli o šest bodů více než na národním šampionátu, za což jsme rádi. Byla to naše první titulární soutěž po 13 měsících společného tancování a doufejme, že přijdou další. Budeme pracovat na tom, abychom posunuli svůj výkon a výsledky mnohem dále.“

(pb)