Závěry Výroční konference WDSF

V pondělí se vrátila česká delegace ze švýcarského Lausanne, kde se konal WDSF Annual General Meeting (AGM), což je vrcholný orgán Světové taneční federace (něco jako Výroční konference ČSTS). Současně své vrcholné zasedání měla i profesionální divize WDSF a evropská suborganizace WDSF DanceSport Europe.

Za Českou republiku se jednání účastnili prezident ČSTS Petr Odstrčil, viceprezident pro sport Martin Dvořák a organizátor Mistrovství světa v latinsko-amerických tancích František Dávidek. Coby generální sekretář DanceSport Europe se jednání účastnila i Eva Bartuňková. Kromě jednání na této vrcholné úrovni se konala ještě další otevřená fóra, na kterých se diskutovala současná aktuální témata směrování tanečního sportu, organizační uspořádání a další záležitosti.

Současné vedení WDSF využilo v předešlém období svých kontaktů k tomu, aby přiblížilo taneční sport účasti na olympijských hrách. Výsledkem je ovšem skutečnost, že do programu Olympijských her mládeže 2018, které se konají v říjnu v argentinském Buenos Aires, byla zařazena disciplína breakdance. Do tohoto projektu WDSF investovala obrovské prostředky získané ze soutěží v našich klasických disciplínách, a tak řada členských zemí není spokojena s tím, že ve výsledku „slízne smetánku“ disciplína, kterou to nic nestálo, zatímco budoucnost latiny a standardu zůstává nejasná.

Důsledkem je také rezignace prezidenta WDSF, který oznámil svůj odchod právě po Youth Olympic Games. Veškeré pravomoci ihned přebírá současný první viceprezident a viceprezident pro sport Shawn Tay ze Singapuru, pro kterého byla vytvořena nová pozice Výkonného ředitele, a který na prezidentské místo přejde po rezignaci Lukase Hindera 17. 11. 2018.

Vzhledem k tomu, že se AGM konalo ve švýcarském Lausanne, kde sídlí i Mezinárodní olympijský výbor, dostalo se WDSF té cti, že se svým proslovem vystoupil i předseda MOV pan Thomas Bach. Pan Bach ocenil snahy o rozvoj hodnotících kritérií v tanci a jeho hlavní poslání směrem k tanečním sportu bylo ve smyslu, že by se neměl nechat odtrhnout od svých kořenů. I na to konto se rozvinula velká diskuse okolo nové definice pojmu „dance sport“. Nakonec zvítězilo pojetí, že základními disciplínami tanečního sportu zůstanou standardní a latinsko-americké tance, ale pod WDSF budou zařazeny i další taneční disciplíny, které se prezentují jako sport.

Česká delegace se aktivně účastnila různých diskusí na téma rozvoje a směrování tanečního sportu. Petr Odstrčil prosadil na jednání DSE zahájení jednání o vytvoření evropského systému soutěží, Martin Dvořák vystupoval zejména na jednání profesionální divize, kde prosazoval náš návrh na umožnění porotování aktivním profi tanečníkům. Vystupování naší delegace bylo obecně vysoce hodnoceno a otevírá nám dveře k prosazování dalších návrhů na příštích jednáních.