Přebírání fotografií

S rozvojem sociálních sítí se rozšířil takový nešvar. Spousta lidí si přivlastňuje věci, které patří někomu jinému.

V našem světě tanečního sportu se okolo tanečních parketů pohybuje několik šikovných lidí vybavených velmi drahými a profesionálními fotoaparáty, kterými pořizují velice kvalitní a někdy až umělecké záběry tanečních výkonů. Někdy jsou tito lidé ve službách organizátorů, někdy pracují na vlastní pěst. Ať je to tak nebo tak, jsou potom jejich produkty jejich vlastnictvím a ti, kterým se fotografie líbí, si je mohou za rozumný peníz koupit, a to dokonce bez vodoznaku. Jenže spousta lidí si takovou věc vůbec neuvědomí, stáhnou si prostě fotografii z alba autora a nevadí jim ani, že je na ní ochranný vodoznak. Ten fotografové používají i proto, aby případný zájemce věděl, na koho se obrátit.

Fotografie podléhají duševnímu vlastnictví autora a bylo by fér (a je to tak i podle zákona), kdyby byl o jejich šíření spraven - dal k tomu souhlas. Nejen, že tím oceníte umění daného autora, ale dáte mu tím najevo, že jeho práce má smysl, čímž ho motivujete, aby se jí věnoval dál.

Chtěli bychom tedy na všechny apelovat, aby fotografie ze soutěží v tanečním sportu, které se jim líbí, sdíleli a ne aby si je jednoduše stahovali a zveřejňovali na svém facebookovém profilu nebo webu, a ty, které chtějí pro vlastní užití, aby si koupili. Dostanou je totiž v mnohem lepším rozlišení a bez vodoznaku, takže jsou vhodné i pro velkoformátový tisk.

Nic není v dnešním světě zadarmo a je to tak správně.