České páry na German Open

Jedno semifinálové umístění a pět čtvrtfinálových. Na druhé straně – pouhá desítka mezi zúčastněnými. To je bilance české reprezentace na German Open Championships, k níž doplňme ještě dvě skvělé finálové pozice v seniorských kategoriích. Jak to hodnotí svaz?

Česká reprezentace si ve Stuttgartu - na jedné z největších soutěží a každoročním vrcholu taneční sezóny - vedla v druhém srpnovém týdnu následovně: nejdále se protančil mládežnický pár Jakub Brück s Annou Riebauerovou, když den po čtvrtfinálové 17. příčce ve standardu pokořil v latině v konkurenci 174 párů hranici vysněného semifinále a vybojoval 11. příčku. Ve čtvrtfinále se blýskl ještě pár Marian Hlaváč s Terezou Maturovou, kteří obsadili místo 19. Dodejme, že oba páry byly na této silně obsazené soutěži nasazené – důkaz, že patří ke světové špičce.

„To je pro budoucnost českého tanečního sportu rozhodně skvělá a průlomová zpráva, vlastně nepamatuji, kdy jsme měli ve Stuttgartu mládežnický pár v semifinále. A ve čtvrtfinále hned další, “ říká viceprezident pro sport Martin Dvořák.

Velmi dobré výsledky zaznamenala i kategorie juniorů 2. Hodně nadějně si při své premiéře vedl nově složený pár Jonáš Tománek s Šárkou Kosmákovou, když ve standardu vytančil 13. příčku, v latině 23. a v desítce 26. Ve standardu se v těsném závěsu na 16. místě umístil Oliver Los Chovanec s Tinou Šáchovou. 

V hlavních kategoriích se české páry zastavily jen těsně před hranicemi osmifinále – Tomáš Gál a Sabina Karásková se s Davidem Odstrčilem a Tarou Bohak podělili o 49. příčku v latinském GrandSlamu, Martin Mestek s Annou Starečkovou pak byli 55. ve standardním.       

Bohužel mistři v latině i ve standardu (Bureš-Iermolenko a Odstrčil-Bohak) stuttgartské klání vynechali. „Škoda. Čekal bych, že v opačném případě bychom měli další dvě čtvrtfinálová umístění,“ podotýká Martin Dvořák.

Velkou díru do světa pak udělaly dva seniorské páry, které ve velmi početné kategorii za účasti dvou stovek párů z celého světa dosáhly na finálová umístění. Seniorská kategorie, která teď od září bude spadat také do reprezentace, skutečně může být příkladem: Josef Stehlík s manželkou Evou byli v kategorii Senioři III čtvrtí, Ivo Šimáček s Kateřinou Bendovou v kategorii Senioři II šestí. „Je to dáno jejich přístupem – je vidět, jak to mají rádi, nedělají z toho žádnou vědu a prostě dobře tančí,“ hodnotí jejich výkon Petr Odstrčil.

Horší to bylo se samotnou účastí českých párů. Z celé reprezentace se jich zúčastnila pouhá desítka.

„Je to velká škoda, naše páry by si takovou soutěž, která je nadto relativně blízko, neměly nechat ujít. Pokusili jsme se je motivovat bodovým přínosem do českého ranklistu, vyšším než na jiném Openu, ale možná to všichni úplně nepochopili. Uvidíme na Austrian Open,“ řekl Martin Dvořák. Šéf trenérské rady Jaroslav Kučera bere jako fakt, že většina českých párů se zkrátka orientuje na domácí scénu a nemá mezinárodní ambice, často z ekonomických důvodů.

S tím se ovšem nechce smířit prezident svazu Petr Odstrčil. „Reprezentanti dostávají od svazu finanční podporu a měli by také něco odevzdávat. Kde byli všichni naši finalisté a semifinalisté jednotlivých kategorií? Očekával bych pět až šest párů z každé kategorie a ne dva. Kdo chce ve světě něco znamenat, jezdí na tuhle soutěž. U nás chce být zjevně úspěšná jen úzká skupina párů, ostatní asi nechtějí moc znamenat a to mě štve. Podívejme se, kolik jezdí do Stuttgartu Litevců, Moldavců, Rumunů. Když dopadnou prvním rokem špatně, věří, že za rok to bude lepší. My, když to nedopadne, tak příště nejedeme,“ podotkl Petr Odstrčil. „Musím se zeptat trenérské rady, co s tím chce udělat.“    

Závěrem ještě zmiňme úspěch dvou českých tanečníků, kteří jsou odchovanci české školy, byť už se svými partnery a partnerkami reprezentují jiné země: Dominika Bergmannová s Konstantinem Gorodilovem vybojovali pro Estonsko 8. příčku v latinském Grand Slamu a Matyáš Adamec s novou partnerkou Alessií Gigli to dotáhl ve švýcarských barvách až na 15. příčku v latinských Rising Stars.

A ještě jeden dovětek: veškeré taneční dění na místě sledoval neúnavný Zdeněk Lansfeld, takže se můžeme těšit na jeho detailní zápisník.

(mr)