Tajný návrat šampionů

O uplynulém víkendu se konalo hned několik světových šampionátů, a to na různých místech. Přehled výsledků českých párů začneme medailovou radostí.

Tak trochu potají se na taneční parket vrátil staronově složený taneční pár Michal Mládek – Šárka Hesová, který spolu naposledy na soutěžní úrovni tančil v roce 2016 na Mistrovství světa v Praze. Pak se Michal objevoval na parketech se svou finskou partnerkou Mariou Konus. A teď se zničehonic Michal se Šárkou objevili ve startovní listině soutěže WDSF PD World DanceSport Championship Master Class I Standard. V sobotu vyrazili v tichosti a bez velkého zájmu do lucemburského Bertrange, kde se jim zadařilo a přivezli si bronzové medaile za 3. místo. Michal nám prozradil, že „do poslední chvíle nevěděl, zda to půjde skloubit s účastí ve Stardance. Celá prakticky tajná příprava byla realizována s rizikem, že třeba nebudeme moci jet. Šárka měla dva roky pauzu. Trénovali jsme jen spolu. Nikdo o tom nevěděl. Měla to být soutěž pro radost, ať to dopadne jakkoliv. Máme z toho velkou radost oba. Prostě jsme zabojovali a vyšlo to. Jeden bod a mohli jsme být dokonce na 2. místě.“ Tak to občas bývá… Když do toho vlítnete bez nervů a stresu, může to přinést o to větší radost. Neplánované akce bývají nejlepší.
Se Šárkou jsme rozvinuli zajímavou diskusi na téma „tančit jen pro radost“. „Byl to takový crazy nápad (samozřejmě Michalův) a já souhlasila, protože mi po dvou letech tancování už i trochu chybělo. Trénovali jsme… No moc dlouho to nebylo a musím říct, že se mi podařilo se snad poprvé úplně oprostit od touhy po vítězství a tančila jsem jen pro radost. A o to to bylo lepší. Michal byl úžasný, podporoval mě, podržel mě jako skvělý partner a opravdu jsme si to užívali a z medaile jsme se radovali, protože jsme v podstatě nic neočekávali. Jen fyzička bohužel vzhledem k tomu, že jsme toho moc nenatrénovali, trochu chyběla. Prostě jsme postavili zhruba sestavy a šup na soutěž. Jsme blázni a pro každý nápad,“ svěřovala se s radostí v hlase Šárka. Vypadá to, že tancování je jako jízda na kole – nikdy se nezapomíná.

Ve finále světového šampionátu jsme měli taneční pár i v Bratislavě, kde se konaly soutěže Mistrovství světa v tanečním sportu – Showdance. Ve standardních tancích se do finále protančil úřadující Mistr ČR v této disciplíně, taneční pár Vít Domorád – Simona Tejcová. V konkurenci 18 párů se Vítkovi se Simonou podařilo postoupit do devítičlenného finále, kde tančili jako poslední a obsadili konečné 8. místo. „Mistrovství světa v Showdance je pro nás v mnoha ohledech poprvé. Poprvé jsme vůbec zatančili naši novou show před publikem, poprvé jsme tančili na mistrovství světa a vlastně jsme i poprvé byli rovnou ve finále“, bilancovala Simona a pokračovala. „Je to samozřejmě skvělý pocit, po tom, co člověk dotančí. Předtím je to daleko náročnější než klasické soutěže. Každá chyba je vidět. Všichni se dívají jen na vás, tlak je mnohem větší. Samozřejmě, že už teď víme, co dále zlepšovat, čeká nás Mistrovství Evropy a ČR, kde chceme tančit co nejlépe. Bohužel jsme neměli ještě čas jakkoli oslavovat, protože následující den jsme soutěžili ve WDSF World Open, takže jsme byli rádi, když jsme šli spát.“

Našemu druhému páru v této soutěži, páru Matěj Janák – Anna Krátká, se do finále postoupit bohužel nepodařilo a skončil na 16. místě. Matěj s Aničkou přistupují ke svému vystoupení s pokorou a vděčností, že se takové významné akce mohou účastnit. „Jsme velice rádi za možnost reprezentovat ČR na tak významné soutěži, jako je MS v showdance. Soutěž byla skvěle zorganizovaná, v krásné prostorné hale a pořadatel se o nás výborně staral. Vadu na kráse této soutěže byla nízká návštěvnost, a to i na večerní finále. Ambice na nějaký převratný výsledek jsme si nedělali, ale minimálně na 15. pár Pek Mate a Edit Lilla Nagi z Maďarska jsme si věřili (nakonec chyběla desetina bodu). Děkujeme za možnost reprezentovat a už se těšíme na evropský šampionát do Ústí nad Labem.“

V latinsko-amerických tancích předvedly svou show také dva české páry. Skončily hned v první kole a v konečném pořadí těsně za sebou (obráceném než na domácím šampionátu). Pár František Kopecký – Petra Stehnová obsadil 13. místo a pár Lukáš Chmelík – Zuzana Šťastná skončil na 14. místě.
Oba páry hodnotily své vystoupení úplně odlišně. Pro Františka s Petrou to byl zážitek. „Při příjezdu jsme měli trochu stres, protože nefungovala navigace a lehce jsme bloudili po Bratislavě, ale pak už to bylo v pohodě.“ Oceňovali i to, že to měli letos prakticky „za rohem“ než na své poslední světové mistrovství v Číně. Naplnila se i očekávání v počtu startujících párů, který se oproti předchozím šampionátům navýšil a se 13. místem byli spokojení. „Pokud to vyjde, budeme se snažit utrhnout ještě pár míst navíc. Rádi bychom pokořili bránu finále, ale na tom budeme muset ještě makat,“ prozradili. Další příležitost budou mít na evropském šampionátu, který se koná v listopadu na domácí půdě – v České republice, v Ústí nad Labem.

Kritický byl Lukáš Chmelík. „Organizace celého Mistrovství světa byla na dobré úrovni. Co se týká soutěže samotné, tak na to, že Showdance je asi nejvíce atraktivní pro běžné diváky a zároveň byla poprvé v Evropě, byl počet diváků velmi malý, až to vyznívalo smutně na tak významnou akci. Soutěž zaslouženě vyhrál ruský pár, který podal po všech stránkách nejlepší výkon. Pro nás bylo velké zklamání z hodnocení dánského páru, který byl podle nás jasně na medaile a i celá hala to dala najevo. Byla to pro nás dobrá zkušenost, ale zjistili jsme, že showdance je spíše o herecké stránce než o taneční. Zarazilo nás, že téměř žádná partnerka neměla taneční boty a že všechny choreografie byly předvedeny pouze na porotu a ne pro všechny diváky. Připravili jsme se na jiný typ soutěže, čemuž odpovídá výsledek. Pro příště bychom to vzali za jiný konec a připravili se na tento druh soutěže lépe.“

O kousek dál, do maďarského Kisteleku, vyrazily dva taneční páry na soutěž Mistrovství světa v tanečním sportu kategorie Mládež Standard. Pro náš nejlepší mládežnický taneční pár Jakub Brück – Anna Riebauerová to měl být vrchol mládežnické kariéry, protože od příští sezóny věkově spadá do vyšší kategorie. Druhým párem v soutěži byl Jan Burant – Eliška Plachá. Ti už také nejsou žádnými nováčky, ale s takto vrcholnými soutěžemi mají přeci jen ještě málo zkušeností, tak se od nich samozřejmě i čekalo méně než od Anny s Kubou.

Po hladkém přímém postupu do 2. kola se už však bohužel ani jeden z našich párů nedostal do top24. V konkurenci 66 párů skončili Jakub s Annou na 27. místě a Honza s Eliškou na 35. Více spokojení byli Honza s Eliškou. „Mistrovství světa jsme si moc užili. Jsme rádi, že jsme postoupili přímo do 2. kola a s konečným 35. místem jsme spokojeni. Za poslední půlrok jsme se snažili o spoustu změn v našem tancování a jsme rádi, že se to odrazilo i ve výsledku na této důležité soutěži. Motivuje nás to k další práci. V hale byla příjemná atmosféra a se sedmi soupeři na parketě se nám tančilo dobře. Jsme rádi, že s námi byla naše trenérka Zuzana Šilhánová a tímto jí děkujeme za cenné rady a čas, který nám věnovala.“

Spokojenost nevládla na straně Jakuba a Anny. Těžko hledali slova. „Mistrovství bylo fajn, až na ten výsledek. Chtěli jsme se dostat do semifinále, ale nakonec to nějak nedopadlo, takže spokojeni moc nejsme“, uzavřel Kuba.

(pb)