Jak si vedou české páry ve světových žebříčcích na konci soutěžní sezony?

V mnoha sportovních odvětvích je úspěšnost soutěžní sezony hodnocena podle umístění ve světovém žebříčku na konci kalendářního roku. Pojďme se podívat, jak si ve světových žebříčcích po posledních letošních soutěžích, které proběhly minulý víkend, vedou v mezinárodním srovnání české taneční páry.

Nejvýše postaveným českým párem ve všech věkových kategoriích a disciplínách je aktuálně taneční pár Jan Metlický – Ela Kasalová, který se nachází na skvělém 5. místě světového ranklistu v kategorii Do 21 Standard (5/333). V této věkové kategorii je tento pár teprve prvním rokem, a přesto již na mezinárodních soutěžích ve druhé polovině letošního roku dokázal dosáhnout na několik výborných pódiových umístění. Pro příští rok tak má tento mladý pár výbornou výchozí pozici.

Třetím nejvýše postaveným českým párem ve světových žebříčcích je taneční pár Marian Hlaváč – Tereza Maturová, který je na výborném 6. místě světového ranklistu v kategorii Mládež Latina (6/1543). Tímto výsledkem jenom zvýrazňuje své vynikající letošní výsledky na mezinárodních titulárních soutěžích (3. místo na Mistrovství Evropy, 5. místo na Mistrovství světa) i na soutěžích světového tanečního okruhu (např. 4. místo na German Open Championships ve Stuttgartu). V mládežnické latině se dále na 21. místě nachází pár Jakub Brück – Marina Makarenko, na 26. místě pár Tomáš Boldiš – Marie Glistová, na 38. místě pár Jakub Zíma – Angelina Nedbailo a na 40. místě pár Jonáš Tománek – Šárka Kosmáková. Pět českých párů v první světové padesátce je velmi slušný výsledek.

V kategorii Mládež Standard se pár Jakub Brück – Marina Makarenko nachází na velmi pěkném 17. místě (17/1215) a společně s jeho umístěním v latinském světovém ranklistu je zřejmé, že se jedná o jeden z absolutně nejlepších mládežnických párů v kombinaci deseti tanců na světě, čemuž odpovídaly jeho výborné letošní výsledky v této disciplíně na mezinárodní úrovni (3. místo na Mistrovství Evropy a 4. místo na Mistrovství světa). Na 24. místě se nachází pár Jonáš Tománek – Šárka Kosmáková a na 33. místě pár Oliver Los Chovanec – Eliška Plachá, přičemž oba tyto páry jsou v mládežnické kategorii teprve prvním rokem a jsou tak velkým příslibem do budoucna.

A jak si vedou české páry v hlavní kategorii Dospělí? V Latině se velmi vysoko nachází hned trojice českých párů, které navzájem dělí pouze velmi malé bodové rozdíly. Na 18. místě (18/2226) se nachází pár Marek Bureš – Anastasiia Iermolenko, na 23. místě pár George Sutu – Tereza Florová a na 32. místě pár Tomáš Gál – Sabina Karásková. Každý z těchto párů dokáže dosáhnout skvělých pódiových nebo finálových výsledků na soutěžích World Open a tak se jistě můžeme těšit na jejich další vzájemný strhující souboj na nadcházejícím Mistrovství ČR v pražské Lucerně. V první světové stovce se v latině na 74. místě nachází ještě jeden český pár a to pár Marián Michňa – Karolína Veselá.

V kategorii Dospělí Standard je na 17. místě (17/2052) nejvýše postavený český pár David Odstrčil – Tara Bohak, který v letošní sezoně dokázal dvakrát vyhrát soutěže kategorie World Open a zaujal zejména výborným 4. místem na Mistrovství světa v kombinaci deseti tanců. V první světové stovce je dále na 68. místě věkově stále ještě velmi mladý pár Martin Mestek – Anna Starečková.

Poněkud opomíjený, avšak existující, je světový ranklist v kategorii Dospělí v disciplíně 10 tanců, kde se na 13. místě (13/151) nachází pár Marek Bureš – Anastasiia Iermolenko, na 15. místě pár Jakub Brück – Marina Makarenko a na 37. místě pár Martin Paulíny – Kateřina Čákorová.

Početné zastoupení máme ve světových seniorských žebříčcích. V kategorii Senioři I. Standard je na výborném 9. místě (9/402) pár Martin Čech – Kateřina Čechová, na 17. místě je pár Petr Bayerle – Barbora Šnajderová, na 20. místě pár Roman Všetička – Martina Jalovecká, na 23. místě pár Zbyněk Deyl – Martina Deylová, na 29. místě pár Karel Stanke – Zuzana Stanke, na 32. místě pár Jaroslav Cekl – Dagmar Ceklová, na 44. místě pár Milan Sedlář – Martina Grošupová a na 45. místě pár Petr Kiesel – Nikola Mikesková.

V kategorii Senioři I. Latina máme ve světovém žebříčku v první světové desítce umístěné hned dva taneční páry. Na skvělém 7. místě (7/220) je pár Luboš Nevrla – Jana Kaštovská a na 9. místě je pár Milan Dufek – Romana Motlová, který letos skončil na výborném 7. místě na Mistrovství světa. Na 14. místě je pár Josef Kukaň – Barbora Kukaň, na 15. místě pár Zbyněk Deyl – Martina Deylová, na 20. místě pár Jan Beránek – Pavla Beránková, na 22. místě pár Petr Kiesel – Nikola Mikesková, na 26. místě pár Petr Liška – Iveta Fiřtová, na 27. místě pár Daniel Tlapák – Edita Hudíková, na 29. místě pár Daniel Klíma – Radka Pšeničková, na 30. místě pár Martin Čech – Kateřina Čechová, na 31. místě pár Lukáš Kubišta – Alžběta Kubištová, na 33. místě pár Stanislav Durchánek – Kateřina Šebková a na 34. místě pár Roman Všetička – Martina Jalovecká.

Dva páry v první světové desítce máme i v kategorii Senioři II. Standard, kde se na vynikajícím 5. místě (5/814) nachází pár Ivo Šimáček – Kateřina Bendová, což znamená (společně s párem Jan Metlický – Ela Kasalová v kategorii U21)  nejlepší výsledek ze všech českých párů ve všech věkových kategoriích a disciplínách. Tímto umístěním ještě o jednu příčku vylepšují své letošní 6. místo na Mistrovství světa. V těsném závěsu se na skvělém 6. místě nachází pár Miloslav Mareška – Lenka Marešková. Na 16. místě pak je pár Richard Botík – Alice Pokorná a na 46. místě pár Jan Mokříš – Věra Mokříšová.

V kategorii Senioři II. Latina se na výborném 8. místě (8/291) nachází pár Martin Macoun – Ivana Lutovská, na 26. místě je pár Jan Mokříš – Věra Mokříšová, na 31. místě pár Daniel Compel – Milena Oharková a na 48. místě pár Vlastimil Hošek – Marcela Pokorná.

V kategorii Senioři III. Standard máme v první světové padesátce dva taneční páry. Na skvělém 7. místě (7/985) je pár Josef Stehlík – Eva Stehlíková a na 27. místě pár Jaroslav Zeman – Petra Zemanová.

V kategorii Senioři III. Latina máme v první světové padesátce jeden taneční pár a to na 50. místě (49/194) pár Roman Skýba – Jana Skýbová.

A konečně v kategorii Senioři IV. Standard máme v první světové padesátce také jeden taneční pár a to na 22. místě (22/452) pár Jan Hon – Jaroslava Honová.

Sečteno a podtrženo má Česká republika celkem 9 tanečních párů v první světové desítce napříč mnoha věkovými kategoriemi a disciplínami (Mládež Latina, U21 Standard, Senioři I. Standard, Senioři I. Latina, Senioři II. Standard, Senioři II. Latina a Senioři III. Standard). Snad by tato výborná umístění našich mladých nadějí a mimořádně úspěšných seniorských párů mohla být inspirací a motivací i pro naše standardní a latinské páry v kategorii Dospělí a to i přes neúprosnou konkurenci, která v této hlavní věkové kategorii panuje.

(pb)